ADVENT
2011.12.12. 11:42
Decemberben rövidek a nappalok és hosszúak az éjszakák. Ez az év legsötétebb időszaka egészen karácsonyig. A téli napfordulótól a nappalok egy tyúklépéssel meghosszabbodnak, indulunk a fény felé.

„Karácsony készül, emberek! Szépek és tiszták legyetek!
Súroljátok föl lelketek, csillogtassátok kedvetek, legyetek újra gyermekek, hogy emberek lehessetek!”
Wass Albert

Mit is jelent valójában az Advent?
Az adventi időszak várakozást szimbolizál.
Adventkor a keresztények a Jézus születése előtti várakozásról emlékeznek meg.
Az Advent időszakában jobban érezzük az együvé tartozást, ilyenkor szükségét érezzük, hogy nemcsak egymásért, hanem egymással is kell lennünk. Könnyebben találunk alkalmat a találkozásokra, mint máskor. Fontosabbá válnak az együtt létek családon belül és kívül. Nyitottabbak vagyunk egymás felé. Sokkal nagyobb hangsúlyt fektetünk az együttlétre és egymással való törődésre. Egyben szomorú dolog is ez, mert ennek fontosnak kellene lenni az év többi részében is a rohanó hétköznapokban, hiszen ez ad erőt élni és elviselni a mindennapokat.
Figyeljünk jobban egymásra!
Tegnap volt Advent harmadik vasárnapja, meggyújtottuk a harmadik gyertyát, ezen a napon megérkezet a harmadik angyal, és neki világít a harmadik gyertyafény. Kezében egy csodálatos fénysugár ragyog. Azoknak hozta, akiknek tiszta szeretet lakozik a szívében.
Tegnap volt a rózsaszín gyertya meggyújtásának az ideje, de én az idén egy elvilágiasodott koszorút készítettem piros gyertyákkal.

A hagyományos adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya van. Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnap (gaudete vasárnap) az Úr eljövetelének közelségét ünneplik; e nap liturgikus színe a rózsaszín. Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, öröm, szeretet.

A szívemben egy nagyon régi emlékképeket őrzök erről az időszakról. Régen még élt a déd mamám, hagyomány volt, a ma már rég feledésbe merült, Szent család-járás. Fekete kendőbe burkolózott öreg nénikkel mentem én is, a 4-5 éves kisgyerek, házról házra. Minden este másik családnál imádkoztak, énekeltek. Jelentését nem fogtam még fel, de szerettem elkísérni a mamámat. A Szent család képét a házi oltárként elhelyezett asztalra vagy más tiszta, feldíszített helyre állították.
Gyertyát gyújtottak előtte, imádkoztak, énekeltek.
A szentcsalád-járás a 20. század elejéről származó katolikus szokás. A népszokás arról a bibliai eseményről emlékezik meg, amikor a gyermekét váró Szűz Mária és Szent József Betlehembe érvén szállást kerestek maguknak.
|